3-сынып математика пәні бойынша өткен ашық сабақ
Сабақ тақырыбы: Көбейту және бөлу 178×4, 712÷4
Аты-жөні: Ахметжанова Баян Каримовна
Қызметі: бастауыш сынып мұғалімі
Мекеме атауы: Солтүстік-Қазақстан облысы
Айыртау ауданы, Сулыкөл ауылы
«Сулыкөл бастауыш мектебі» КММ
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың алған білімдерін қорытындылай отырып, көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілін меңгереді. Логикалық тапсырмалар арқылы терең ойлау , есте сақтау, зейін, тез есептеу дағдылары дамиды. Ойын ойнау барысында ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, білімділікке, ұқыптылыққа тәрбиеленеді. |
|||
Әдіс тәсілдер |
Оқу мен оқытудағы жаңа әдістер. Диалог.Жұптық жұмыс |
|||
Күтілетін нәтиже
|
Көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілін меңгерген, сыни тұрғыдан ойлайды, амалдарды орындай біледі, тексере алады. Жұптық жұмыстар жүргізеді. |
|||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ресурстар, көрнекі құралдар |
|
3 мин |
Психологиялық дайындық. «Тілек шоғы» (бір-біріне тілек тілейді) –Ал менің сендерге не тілейтінімді білгілерің келсе, мына өрнектерді шығарып беріңдер 100-25=с 59-49=л 84+13=ы 75-10=н 67-60=у 32-31=қ 88-77=е 50+40=а 80-76=д -міне, менің тілегім, басты байлық –денсаулық. Жұпқа бөлу «Жыл мезгілдері» жаттығуы. – Балалар, әрқайсысыңның жеке меншік мерекелерің бар, ол қандай мереке? Әрине жылына бір келетін туған күн мерекесі. Әрқайсымыздың туған күндеріміз әр мезгілде болады.Ендеше, жыл мезгіліне байланысты жұптасып отырыңыздар. |
Өрнектерді шығарады
Оқушылар өздерінің туған күндеріне байланысты жұптасады. Мысалы: Ахмет –қыркүйек, Мөлдір–мамыр – бір жұп, Алдияр-қаңтар, Азат-желтоқсан-бір жұп.
|
Шаттық шеңбері |
|
3 мин |
Өткен сабақты пысықтау. Ойын.«Дұрыс және дұрыс емес пайымдау» Белгі карточкаларын пайдалану.Қызыл-«жоқ», жасыл-«дұрыс», сары-«білмеймін» |
Тақтада жазбаша көбейту мен бөлудің амал түрінде орындалуына мысалдардар ұсынылады, оқушылар дұрыс, қатесін белгілер арқылы көрсетіп, түсіндіреді. |
Белгі карточкалары |
|
3 мин |
Қызығушылықты ояту. Ойын:«Сен және мен». Жұптарға берілген тапсырманы 1-оқушы орындайды, ал 2-оқушы тексеруін орындайды. Әр оқушы қалай орындалғанын түсіндіреді. Өрнектер құр және мәнін тап Логикалық есептер:
|
1-жұпқа: 1 жүзд.7ондық.8бірлікті 4 есе арттыр 8жүзд.1онд.6бірл. 6 есе кеміт 2-жұпқа: 7 жүзд.1онд.2бірл. 4 есе кеміт 1жүзд.3онд.9бірл. 7 есе арттыр
|
||
10 мин |
Оқулықпен жұмыс. 1.Есепті шығар 1.Есепті талдау (әр жұптан 2-оқушыға стикер жабыстырып тақтаға шығару) 132×4÷3 өрнегіне сәйкес есеп құрастыр және шығар Дәптермен жұмыс |
Стикер жабысқан оқушы тақтада тапсырманы орындайды.
Күн ретін жазу Берілген тапсырманы дәптерге орындау |
Стикер, смайлик |
|
6 мин |
2. «Ойлан, жұптас, талқыла». Тапсырманы жұптасып орындайды
|
тапсырманы екі-екіден бөліп орындайды. |
Дәптер, оқулық
|
|
3 мин |
Сергіту сәті Үш тілділікті қолдау мақсатында санай отырып, қолды, иықты, аяқты түйістіру. |
Қол, иық, аяқ моторикасын дамыту жаттығуларын орындайды. Сандарды ретімен қазақша-орысша-ағылшынша үш тілде айта отырып, орындайды. |
Музыка |
|
7 мин |
Конверттегі тапсырма Конвертте жасырылған тапсырмаларды орындау, жариялау.
|
1-жұпқа:Шаршының периметрі 24 см. Оның ауданын тап №7 есептің а бөлігі 2-жұпқа: жүздіктері 6-ға бөлінетін сандарды теріп жаз. 684, 579, 786, 648, 759, 768 №7 есептің б бөлігі |
Конверттегі сұрақ |
|
3 мин |
Қорытынды. «Сиқырлы таяқша» Ортаға 3 таяқ тасталады,оқушылар музыка ырғағымен айналып жүреді, тоқтағанда таяқшаны алып үлгеру керек. Таяқсыз қалған оқушыға біреуі тақырып аясында сұрақ қояды. Осылай таяқ саны кеміп, соңында жеңімпаз анықталады. |
Сұрақ нақты қойылады, әр оқушы жауап беруге тырысады. |
Музыка Таяқшалар |
|
3 мин |
Бағалау. Әр әдіс кезінде берілген смайликтер саны арқылы, сабаққа белсене қатысқанына қарай бағалау |
Әр топқа сабақ барысында берілген смайликтер санына қарай бағалау.Жұптар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды. |
||
2 мин |
Үйге тапсырма |
№4 және жасыл қоршаудағы тапсырма |
Күнделік |
|
2 мин |
Рефлекция |
«Чемодан, еттартқыш, себет». Чемодан-бұл маған қажет, еттертқыш-әлі де есептер шығаруым керек, себет-бұл есептер маған қажет емес |
Чемодан, еттартқыш, себет |
|